oktober 2020
« Sep   Nov »

Prihajajoči dogodki

Novičke

Informacije pošljite na info@sdunj.si! Prosim dopišite: Za novičke!

Drage članice in člani, spoštovane učiteljice in učitelji nemščine,

po tehtnem razmisleku in upoštevajoč epidemiološko stanje v Sloveniji ter v Evropi, se je programski odbor konference odločil, da letošnje zborovanje Slovenskega društva učiteljev nemškega jezika odpovemo.

Letošnji program bi zapolnili mnogi gostje iz Berlina, na kar smo zelo ponosni.

Glede na vrsto ukrepov, bi se nam lahko zgodilo, da jih v zadnjem trenutku ne bi smeli gostiti ali ne bi uspeli zagotoviti vseh drugih ukrepov (razdalja, ipd.). To je razlog, zakaj se je programski odbor odločil, da načrtovano zborovanje in program prestavimo za eno leto, na november 2021.

V kolikor ste si že rezervirali sobo v hotelu, jo prosim pravočasno stornirajte, da vam je ne bi zaračunali!

Letošnjo konferenco pa bomo nadomestili s krajšim video srečanjem, ki bo v četrtek, 12. novembra 2020, ob 17. uri.

Natančne informacije o tem srečanju vam bomo posredovali v mesecu oktobru.

Seveda pa ne smemo pozabiti na občni zbor vseh članov društva. Tudi tega bomo izpeljali v okviru zgoraj  omenjenega video srečanja, saj moramo izvesti volitve v organe društva, sicer bo SDUNJ ostalo brez vodstva.

Hvala za razumevanje in lep pozdrav,

doc. dr. Brigita Kacjan, predsednica SDUNJ

Letos imamo ponovno volitve vodstva društva: Mandat poteče predsednici in še šestim članicam UO. 4 članom traja mandat še dve leti.

Vabljeni k kandiaturi za članico/člana Upravnega odbora in za predsednico/predsednika društva. Reelekcija je možna. Kandidature pošljite prosim do 19. 10 2020 na naslov: info@sdunj.si .

Razpis volitev predsednice/predsednika: razpis_volitve_pred_20

Razpis volitev za članice/člane Upravnega odbora: razpis_volitve_uo_20

------------------------------------------------------------------

TEKMOVANJE IZ ZNANJA NEMŠČINE

ZA 2. IN 3. LETNIK SREDNJIH ŠOL

šolsko in državno tekmovanje 2020-2021

Šolsko tekmovanje bo potekalo 7. 1. 2021 ob 13.00 uri.

Državno tekmovanje bo potekalo 2. 2. 2021 ob 14.30 uri na Gimnaziji Franca Miklošiča Ljutomer.

Več informacij najdete v rubriki TEKMOVANJE!

------------------------------------------------------------------

Космос по-немецки и по-литовски

"KUARKI - Traveller between wor(l)ds"

(Erasmus+-Projekt 2016-1-DE03-KA201-023060)

Dragi vsi,

večjezičnost je tema, ki je tudi v našem okolju vse bolj aktualna. V sodelovanju z mednarodnim konzorcijem partnerjev sta Filozofska fakulteta Maribor in Inter-kulturo razvila BREZPLAČNO aplikacijo »KUARKI – Traveller between wor(l)ds«. Cilj aplikacije je izboljšanje bralne in pisne kompetence večjezičnih otrok. Ciljna skupina so  v prvi vrsti otroci, ki uporabljajo v šoli en jezik, doma pa govorijo drug jezik, vendar je aplikacija prav tako primerna za uporabo pri pouku tujih jezikov ali pa tudi pri pouku nekaterih predmetov v maternem jeziku. Skozi prebiranje zanimivih in zabavnih zgodb in reševanje nalog mladi bralci urijo svoje jezikovne kompetence, poleg tega pa pridobivajo nova znanja na tematskih področjih človek, življenje, svet in vesolje. Aplikacija je na voljo v desetih jezikih, ki jih lahko med seboj poljubno kombinirate (slovenščina, angleščina, nemščina, hrvaščina, madžarščina, ruščina, romunščina, turščina, litovščina, slovaščina).

Na spletni strani lahko najdete vse pomembne informacije:

-        povezavo na mesto, kjer lahko naložite aplikacijo (android ali Apple),

-        priročnik, ki vsebuje informacije o načinih uporabe aplikacije v šoli,

-        didaktične materiale za spodbujanje večjezikovnosti,

-        povezave, literaturo in druge zanimive projekte, ki se ukvarjajo z večjezičnostjo otrok.

Projekt je podprl Erasmus+, ki je program Evropske komisije. Še en razlog več, da aplikacijo in pripadajočo splteno stran čim prej preizkusite!

Lep pozdrav, Brigita Kacjan

---------------------------------------------------------------------

Goethe Inštitut Ljubljana:

Štipendije za izobraževanja v Nemčiji

Ste profesorica/profesor nemščine in čutite potrebo po izpopolnjevanju v Nemčiji? Goethe-Institut v različnih nemških mestih nudi izobraževanja za učiteljice/učitelje nemščine  iz celega sveta.

Rok za prijavo je 15. Oktober 2019 za izobraževanja poleti 2020.

Goethe inštitut Ljubljana se veseli vaših vprašanj in prijav --> prijavnice najdete na strani GI!

SDUNJ si prizadeva za urejanje jezikovne politike nemščine na MIZŠ

Sestanek delegacije SDUNJ na MIZŠ, dne 17. 4. 2019

Učiteljice in učitelji praktiki v regiji so povedali, da je cilje in standarde pouka tujega jezika nemščine pri otrocih in mladostnikih z disleksijo težko dosegati, saj obstoječa in razpoložljiva gradiva tega ne omogočajo.

Dislektiki so zaradi številnih težav pogosto označeni kot otroci z učnimi težavami oz. učno šibki otroci in mladostniki, čeprav so praviloma inteligentni ali celo nadpovprečno inteligentni in bi lahko uspešno delali, če bi imeli zagotovljena gradiva, prilagojena njihovim specifičnim potrebam.

Zato:

Vstopite v spletno učilnico za dislektike

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Goethe inštitut Ljubljana je tudi za letošnje šolsko leto pripravil zelo pestro ponudbo, ki si jo lahko pogledate na tem naslovu:

Goethe Inštitut Ljubljana

Želimo veliko uspeha in veselja pri teh prireditvah!

Herzlich Willkommen! Dobrodošli! Welcome!

Dobrodošli na spletni strani Slovenskega društva učiteljev nemškega jezika!

Informativno in zanimivo – poiščite to, kar vas zanima!

Uživajte pri brskanju,

Brigita Kacjan, predsednica